היינו כחולמים / הרב אליעזר קשתיאל (תשע"א)
אנחנו נמצאים בפרשיות בהן עולם החלומות של יוסף מנהל את ענייניו, את חייו.
יוסף נמכר על ידי אחיו בגלל שהוא בעל חלומות, הוא יוצא מבית הסוהר בגלל שהוא פותר חלומות של שר המשקים ושר האופים, וזוכה לגדולה בפרשת מקץ כפותר חלומותיו של פרעה.

יוסף איש שעולם החלומות אינו זר לו, הוא מאמין בחלומות, הוא מבין בחלומות, הוא יודע איך ליישם את החלומות במציאות. להיות אנשים של חלום זה לא להיות אנשים מנותקים מהמציאות. יוסף הוא אדם מאד מעשי. הוא מסיק מסקנות נכונות מהחלום ומנהל את כל הכלכלה המצרית ואת כל הכלכלה העולמית. יוסף בעל החלומות מתמנה ל"מנכ"ל" בית פוטיפר ולאחראי בית הסוהר. הוא איש שיודע לארגן ולנהל, יש לו יחסי אנוש מעולים. הוא איש עם יוזמה.

מטרת החלומות שלנו בחיים היא להזניק את כוח העשייה שלנו. היא לא ליצור פער בלתי אפשרי לגישור, אלא לחשוב איך מרימים את המציאות. מטרת החלומות היא ליצור תעוזה. מטרתם ליצור חזון שנותן כוחות, שמוליד אמביציות, שנותן תוקף ומחשבה להמון מעשים. אנחנו מדליקים נרות חנוכה וחולמים. חולמים על זה שייבנה בית המקדש, חולמים על זה שנדליק את המנורה, על זה שיהיו ניסים. חולמים על השגחת ד', על כהונה, על השראת שכינה. החלומות האלו באים לנסוך בנו רוח ותקווה, כוחות ושמחה.

"חלום" מלשון החלמה וריפוי. החלום בא לרפא את המציאות החשוכה, המעורפלת. החלום בא לשפוך אור שבא מהעתיד. אנחנו לא עסוקים בשימור העבר ובזיכרון העבר, בימי החנוכה אנחנו עסוקים בשאיבת אורות מן העתיד. "בני בינה ימי שמונה קבעו שירים ורננים". בני בינה- אנחנו בני העולם הבא, אנחנו באים מן העולם הבא, מהעתיד, מהחלום, ובונים לאורו את סדרי ההווה, את סדרי מוסיף והולך- מעלים בקודש. שיר ורננים.

שבת שלום וחנוכה שמח.
תפריט תפריט